بوبن، کریستین

کریستین بوبن در 24 آوریل 1951 در شهر لو کروز فرانسه متولد شد. او خانواده‌ای مهربان و آسان‌گیر داشت. از‌این‌رو، کودکی بسیار خوبی را سپری کرد. بوبن از همان دوران کودکی علاقه‌ی زیادی به مطالعه داشت. این نویسنده در رشته‌ی فلسفه تحصیل کرد و پس از فارغ‌التحصیلی در زمینه‌ی روزنامه‌نگاری مشغول به فعالیت شد. او مدتی بعد در کتابخانه و موزه کار کرد و دوره‌های مددکاری روانی را نیز گذراند. اما با وجود این فعالیت‌های متفرقه، همواره به ادبیات علاقه‌مند بود. بنابراین در سال 1977 اولین اثر خود به نام «نامه‌ی‌ بنفش» را منتشر کرد.

اولین اثر کریستیان بوبن نتوانست مخاطبان زیادی را به خود جذب کند اما او ناامید نشد و با بررسی بیشترِ سلیقه‌ی مخاطب و پیشرفت در نویسندگی، آثار بعدی را چاپ کرد و با اقبال مردم مواجه شد. این نویسنده‌ی پرکار 60 اثر را تاکنون منتشر کرده است. کتاب‌های کریستین بوبن توانسته‌اند جوایز ارزنده‌ی ادبی زیادی را دریافت کنند.

بهترین کتاب‌های کریستین بوبن‌

از میان 60 اثر کریستیان بوبن، بیش از 38 کتاب او به زبان فارسی ترجمه شده و برخی از آثار دیگر نیز در حال ترجمه‌اند. در این بخش به بررسی مشهورترین کتاب‌های کریستین بوبن می‌پردازیم:

کتاب مدح هیچ (Praise of Nothing): این کتاب اولین اثر بوبن است که در سال 1373 در ایران ترجمه شد. کتاب مدح هیچ در برخی نسخه‌ها با نام «ستایش هیچ» نیز ترجمه شده است. در این کتاب فلسفه‌ی عشق بسیار زیبا عنوان می‌شود.

کتاب دیوانه‌بازی (La Folle Allure): این کتاب به نام «دیوانه‌وار» نیز به چاپ رسیده است. داستان آن درباره‌ی دختربچه‌ای دوساله است که در یک سیرک زندگی می‌کند و عاشق گرگ سیرک می‌شود. می‌توان گفت که این اثر بهترین و معروف‌ترین کتاب کریستین بوبن است. سیر تکامل این دختربچه از کودکی تا بزرگسالی «دیوانه‌بازی» را به اثری جذاب و خواندنی تبدیل کرده است.

کتاب قدیس فرودستان (The Very Lowly): این کتاب با الهام‌ از زندگی یکی از چهره‌های تأثیرگذار در دین و معنویت مسیحیت به نام «فرانچسکو» نوشته شده تا بتواند در میان تیرگی‌های جهان امروز روزنه‌ای از نور بتاباند.

کتاب ژه (Jay): این کتاب ابتدا با نام «حقیقت باورنکردنی» منتشر شده بود. همچنین نام دیگر آن کتاب «ابله محله» است. داستان کتاب درباره‌ی پسربچه‌ای به نام آلبن است که با روح زنی به نام «ژه» در ارتباط است. تنها کسی که ژه را می‌بیند آلبن است و وقت زیادی از روز را با ژه می‌گذراند.

کتاب مسیح در شقایق (Christ the Poppies): این اثر درباره‌ی مرد جوان و تحصیل‌کرده‌ای است که خانواده‌ای سنتی دارد. در این کتاب عاشقانه‌های او روایت شده است.

از جمله کتاب‌های پرمخاطب دیگر کریستیان بوبین می‌توان به «قاتلی به‌پاکی برف»، «بخش گمشده» و «بانوی سپید» اشاره کرد.

سبک نگارش و دیدگاه‌های کریستین بوبن‌

آثار کریستین بوبن همگی کوتاه و بریده‌بریده است. در عین‌حال این تکه‌های کوتاه هنگامی که زنجیروار در کنار هم قرار می‌گیرند تصویر اصلی را روشن می‌کنند. با تکمیل این پازل، افکار و اندیشه‌های نویسنده پدیدار می‌شود. موضوعاتی که بوبن برای خلق آثار خود به کار می‌گیرد بیشتر در ستایش معصومیت است. ازاین‌رو، در اغلب نوشته‌های او کودکی حضور دارد.

کریستین بوبن دارای سبک منحصربه‌فردی در حوزه‌ی معنویت و اندیشه‌های عمیق است. نوشته‌های این نویسنده‌ی خلاق آهنگین و شاعرانه است. به همین علت گاهی نمی‌توان دریافت که او شعر سروده یا نثر نگاشته است. مضامین اصلی کتاب‌های بوبن درباره‌ی عشق، ایمان، طبیعت و کودکی است.

جوایز و افتخارات کریستین بوبن

کتاب «قدیس فرودستان» کریستین بوبن توانست سه جایزه‌ی مهم ادبیات فرانسه یعنی جایزه‌ی دوماگو (Les Deux Magots)، جایزه‌ی ادبیات کاتولیک و جایزه‌ی ژوزف دلتی (Joseph Delteil) را از آن خود کند. همچنین کتاب «عشق (نام دیگر اثر دلباختگی)» بوبن در سال 2004 برنده‌ی جایزه‌ی گرلن (Guerlain) شد.

بوبن، کریستین

Showing all 9 results

Show:
Scroll To Top
Close
Close
Shop
Sidebar
0 Wishlist
0 Cart
Close

My Cart

Shopping cart is empty!

Continue Shopping