برن، اریک

اریک برن  -1910 –1970 روانپزشک آمریکایی کانادایی است.  او به عنوان مبدع تحلیل رفتار متقابل شهرت دارد.

برن در ۱۰ می ۱۹۱۰ در مونترال کانادا متولد شد. اسم کاملش اریک لنارد برنشتاین بود. او و خواهرش گریس که ۵ سال از او کوچکتر بود فرزندان یک زوج پزشک – نویسنده به نام‌های دیوید و سارا گوردون برنشتاین بودند. پدر در سال ۱۹۲۱ از دنیا رفت و فرزندان با مادرشان بزرگ شدند.
o اریک به دانشگاه مک گیل McGill University رفت و در سال ۱۹۳۱ فارغ التحصیل شد. زمانی که در مک گیل مشغول به تحصیل بود مطالبی را با نام مستعار برای چند روزنامه دانشجویی می‌نوشت.  او روانپزشکی را در دانشگاه ییل Yale University و در سال ۱۹۳۸ به اتمام رسانید.  او در سال ۱۹۳۹ به شهروندی آمریکا در آمد.

• در سال ۱۹۴۳ نامش را به اریک برن تغییر داد. او هم چنان به نوشتن مقاله با نام مستعار ادامه می‌داد.  تحصیلاتش به واسطه شروع جنگ جهانی دوم قطع شد.  دوره سربازی را در قسمت پزشکی ارتش بود که در سال ۱۹۴۵ به اتمام رسید.

زندگی شخصی

• اریک برن ۳ بار ازدواج کرد. اولین همسرش الینور مک رائه بود. آنها در سال ۱۹۴۲ ازدواج کردند، صاحب ۲ فرزند شدند و در سال ۱۹۴۵ جدا شدند.  در سال ۱۹۴۹ اریک با دوروتی دی مس وی که او نیز از ازدواج قبلی اش صاحب ۲ فرزند بود، ازدواج کرد که این ازدواج در سال ۱۹۶۴ به جدایی منجر شد.  پس از رسیدن به شهرت، اریک برای سومین بار و این بار با زنی به نام توره پترسون ازدواج کرد که این ازدواج نیز دیری نپایید و این دو در سال ۱۹۷۰ از یکدیگر طلاق گرفتند.  اریک برن در ۱۵ ژوئیه ۱۹۷۰ بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت.

• پس از جنگ، اریک برن تحصیلات خود را زیر نظر اریک اریکسون در موسسه روانکاوی سن فرانسیسکو San Francisco Psychoanalytic Society and Institute از سر گرفت و در بیمارستان هم کار می‌کرد.  علاوه بر نوشتن مقالات تخصصی روانکاوی، در سال ۱۹۴۷ کتاب «ذهن در رفتار» The Mind in Action را منتشر کرد.  او هم چنین به گروه درمانگران در چند بیمارستان سن فرانسیسکو پیوست.

بازی‌های روابط انسانی

• به گفتهٔ اریک برن «بازی‌ها» عبارت‌اند از: یک سلسله مراوده‌ها که بین افراد و برای ارتباط برقرار کردن به کار می‌روند.

• تمام اعمال متقابل انسان‌ها طبق بازی‌های مرسوم و آدابی که از دل این بازی‌ها بیرون آمده، انجام می‌شود و اصولاً می‌توان گفت تمام رفتارهای اجتماعی و گاهی خصوصی انسان‌ها، بازی است.

برن، اریک

Showing the single result

Show:
Scroll To Top
Close
Close
Shop
Sidebar
0 Wishlist
0 Cart
Close

My Cart

Shopping cart is empty!

Continue Shopping